Інтраопераційний нейромоніторинг гортанних нервів

13 листопада 2023

Операції на шиї, насамперед втручання на щитоподібній і прищитоподібних залозах, супроводжуються високим ризиком пошкодження гортанних нервів (нижніх – поворотних, і зовнішньої гілки верхніх). Такі ускладнення операцій призводять до втрати голосу, проблем з ковтанням, а при двобічних пошкодженнях – неможливості дихати без трахеостоми. Частота подібних ускладнень може сягати 10-20 %, залежить від досвіду хірурга та штучно применшується через відсутність об’єктивного контролю шляхом ларингоскопії.

Запорукою мінімізації подібних ускладнень є анатомічна техніка оперування, візуалізація та обережне ставлення до гортанних нервів, а також застосування сучасних інструментальних методів, а саме – електрофізіологічного інтраопераційного нейромоніторингу гортанних нервів. Останній був вперше запропонований ще в 70-х роках ХХ ст., але впроваджений у клінічну практику з кінця 90-х років. Зараз використання IONM (intraoperative neuro-monitoring) стало стандартом в ендокринній хірургії. Його застосування визнано необхідним компонентом тиреоїдних операцій і навіть самої можливості акредитації хірургічних установ в Європі, що засвідчено рекомендаціями Європейської Спілки Ендокринних Хірургів (ESES; маю честь представляти Україну в цій організації) в 2019 р. в Гранаді (Іспанія). Лідирує у застосуванні IONM Німеччина та весь Євросоюз (понад 90% операцій), 2\3 тиреоїдних операцій з використанням IONM проводять у США та Великій Британії. Навіть у Туреччині законодавчо визнано необхідним використання цього приладу в повсякденній практиці ендокринних хірургів. На жаль, в Україні тільки декілька клінік демонструють прихільність цій методиці, що ставить пацієнтів під загрозу таких серйозних ускладнень, як парез і параліч гортані, порушення ковтання та дихання.

В останній раз проблему застосування нейромоніторингу гортанних нервів і його вдосконалення було обговорено на Всесвітньому конгресі з раку щитоподібної залози в Лондоні (WCTC-2023), де було узагальнено результати багатоцентрових досліджень та наголошено на безумовній корисності цих приладів, що можуть як контролювати безпосередньо гортанні нерви в операційній рані шляхом їх прямої стимуляції електричним струмом малої величини, так і використовувати так званий безперервний нейромоніторинг (Continuous neuromonitoring) шляхом зняття сигналу з голосових зв’язок при постійному подразненні блудних нервів (n.vagus).

Принципова схема застосування IONM
Принципова схема застосування IONM
 

Сутність методики полягає у реєстрації сигналів з гортанного нерва (який подразнюється стимулами малого електричного струму через тонкий зонд, що знаходиться у руці хірурга) спеціальною інтубаційною анестезіологічною трубкою з електродами, які дотикаються до голосових складок у гортані.

Мій персональний досвід застосування IONM почався з візиту в Київ у 2004 р. мого колеги та засновника технології нейромоніторингу гортанних нервів професора Gregory Randolph (Harvard Medical School, Boston, MA) з «подарунковим» варіантом обладнання в спеціальній валізі.

Інтраопераційний нейромоніторинг гортанних нервів

Потім були десятки контактів з фахівцями різних країн, впровадження методу в Україні. Далі було запрошення на перший Всесвітній конгрес з раку щитоподібної залози в Торонто (WCTC-2009), де вже я ділився своїм досвідом. У 2011 році в журналі «Laryngoscope» вийшов перший Міжнародний протокол застосування нейромоніторинга в тиреоїдній і паратиреоїдній хірургії, одним зі співавторів якого був і я (Electrophysiologic Recurrent Laryngeal Nerve Monitoring During Thyroid and Parathyroid Surgery: International Standards Guideline Statement), що згодом переглядався та доповнювався.

Інтраопераційний нейромоніторинг гортанних нервів

Зараз у хірургічному центрі «СІТІ ДОКТОР» ми застосовуємо вже другий варіант інтраопераційного електронейромоніторингу гортанних нервів (фірми Dr. Langer, Німеччина), що показав свою надійність і корисність в операціях на шиї. Методика потребує чіткої взаємодії з командою анестезіологів, що гарантує вірну інсталяцію інтубаційної трубки та електродів.

Сучасна операція при патології щитоподібної та прищитоподібних залоз має обов’язково супроводжуватися застосуванням нейромоніторингу гортанних нервів не тільки у пацієнтів з «голосовими» професіями, не тільки у випадках повторних і складних операцій, а й у всіх хворих, які хочуть зберегти своє здоров’я та якість життя.

Звертайтеся до кол-центру клініки «СІТІ ДОКТОР», щоб дізнатися більше та записатися на консультацію.

Автор матеріалу

загальний та ендокринний хірург, доктор медичних наук, професор, хірург вищої категорії

Нові статті

Запис на прийом до лікаря

Ваше ім'я

Ваш контактний телефон